Skip to main content

Forhør


                                                                                            

3. november 2016  

Kl.   Bisidder:

Vicepolitikommissær Mikkel Brogaard

09:00  

Vicepolitikommissær Lars Ole Karlsen

10:15  

Vicepolitikommissær Bjarke Alberts

14:45

(Advokat Steen Bech)                     

 

4. november 2016

   

Vicepolitiinspektør Michael Agerbæk

09:00 (Advokat Martin Cumberland)

Ledende politiinspektør Mogens Norup Lauridsen

10:00 (Advokat Torben Koch)

Politikommissær Henrik Oryé

13:00 (Advokat Mads Kramme)

 

10. november 2016

   

Politikommissær Peter Spanggaard

09:00 (Advokat Stine Gry Johannessen)

Politikommissær Mogens Bendiks Knudsen

10:30 (Advokat Steen Bech)

Vicepolitiinspektør Kim Lykke Østergaard

13:00  

 

11. november 2016

   

Vicepolitidirektør Mogens Kjærgaard Møller

09:00 (Advokat Knud Meden)

Vicepolitikommissær Henrik Brix Søndergaard

11:15  

Politiinspektør Jesper Grønbech

13:00 (Advokat Stine Gry Johannessen)

 

17. november 2016

   

Politiassistent Mark Larsen

09:30 (Advokat Mikael Bernhoft)

Politikommissær Mads Østermark Jensen

11:15 (Advokat Henrik Garlik)

Politiinspektør Peter Olesen Dahl

13:00  

Politikommissær Niels Gert Dehlendorff

15:00 (Advokat Anders Larsen)

 

8. december 2016

   

PET-medarbejder KF0764

09:00 (Advokat Steen Bech)

Juridisk chef Lykke Sørensen

10:45 (Advokat Morten Samuelsson)

Politiinspektør Uffe Stormly

13:15 (Advokat Stine Gry Johannessen)

PET-medarbejder KF0765

13:45 (Advokat Mikael Bernhoft)

 

9. december 2016

   

Politikommissær Michael Dekker Poulsen

09:00 (Advokat Niels Kahlke)

Vicepolitikommissær Thomas Tarpgaard

10:15 (Advokat Henrik Hougaard)

Ambassadesekretær Mads Kjeldsen

11:15 (Advokat Noaman Azzouzi)

Departementschef Claus Grube

13:00 (Advokat Steen Lassen)

 

15. december 2016

   

PET-chef Jens Madsen

09:00 (Advokat Nicolai Westergaard)

PET-chef Jakob Scharf

10:30 (Advokat Jacob Sand)

Chefkonsulent Nis Lauge Gellert

13:15 (Advokat Søren Lund Rasmussen)

 

16. december 2016

   

Ambassadør Friis Arne Petersen

09:00 (Advokat Bjarke Vejby)

Konsulent Tue Krarup-Pedersen

12:30 (Advokat Allan Steen Lynge)

Ambassaderåd Lars Bo Larsen

14:00 (Advokat Rasmus Anberg)

 

5. januar 2017

 

 

Departementschef Ulrik Vestergaard Knudsen

09:00 (Advokat Anders Valentiner-Branth)

Kontorchef Lisbet Zilmer-Johns

10:30 (Advokat Pernille Backhausen)

Kontorchef Christian Dons Christensen

11:30 (Advokat Birgitte Skjødt)

Udenrigsminister Holger K. Nielsen

13:15 (Advokat Arvid Andersen)

 

6. januar 2017

   

Udenrigsminister Villy Søvndal

09:00 (Advokat Arvid Andersen)

Departementschef Christian Kettel-Thomsen

10:15 (Advokat Gunnar Homann)

Viceprotokolchef Annette Lassen

11:15 (Advokat Jon Lauritzen)

Ambassadør Klavs A. Holm

14:15 (Advokat Poul Heidmann)

Udenrigsminister Martin Lidegaard

15:00 (Advokat Kåre Pihlmann)

 

12. januar 2017

   

Specialkonsulent Jakob Gøtze Pedersen

09:00 (Advokat Naja Wærness Larsen)

Senioranklager Klaus Pedersen

11:00 (Advokat Jon Lauritzen)

 

13. januar 2017

   

Sekretariatschef Anders Dorph

09:45 (Advokat René Offersen)

Sekretariatschef Jens Henrik Jacobsen

10:45 (Advokat René Offersen)

Chefkonsulent Mette Uhrskov Kreiborg

12:30 (Advokat Anne Birgitte Gammeljord)

Politiassessor Birgitte Buch

14:15 (Advokat Allan Lund Christensen)

 

19. januar 2017

   

Politidirektør Johan Reimann

09:00 (Advokat Poul Heidmann)

Politidirektør Thorkild Fogde

11:30 (Advokat Jens Lund Mosbek)

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg

14:15 (Advokat Anders Valentiner-Branth)

 

20. januar 2017

   

Kontorchef Carsten Madsen

09:00 (Advokat Nicolai Westergaard)

Kontorchef Anne Berg Mansfeld-Giese

10:30 (Advokat Hanne Rahbæk)

Chefkonsulent Louise Falkenberg

13:00 (Advokat Karen-Margrethe Schebye)

 

26. januar 2017

   

Sekretariatschef Pernille Breinholdt Mikkelsen

09:00 (Advokat Asger Bagge-Jørgensen)

Kontorchef Esben Haugland

09:45 (Advokat Frantz Sigersted-Rasmussen)

Afdelingschef Jens-Christian Bülow

11:15 (Advokat Søren Juul)

Departementschef Anne Kristine Axelsson

13:45 (Advokat Lise Lauridsen)

 

27. januar 2017

   

Justitsminister Morten Bødskov

09:00 (Advokat John Petersen)

Justitsminister Karen Hækkerup

10:30 (Advokat Bjørn Høberg-Petersen)

Justitsminister Mette Frederiksen

13:15 (Advokat Niels Henrik Nielsen)

 

2. februar 2017

   

Politiassistent Johan Wilken

09:00  

Politiassistent Johan Stausholm

10:45  

Protokolchef Jette Nordam

12:15 (Advokat Peter Breum )

 

3. februar 2017

   
Vicepolitiinspektør Claus Hjelm Olsen 09:00

(Advokat Anders K. Németh)

 

2. marts 2017

   

Kontorchef Martin Bille Hermann

09:00 (Advokat Pernille Backhausen)

PET-medarbejder KF0766

10:45 (Advokat Martin Cumberland)

Politikommissær Claus Rønnegaard

13:00  

Vicepolitikommissær Erik Jack Pedersen

14:15  

 

3. marts 2017

   
Chefpolitiinspektør Jørn Aabye Nielsen 09:00

(Advokat Poul Heidmann)

Hofmarskal Ove Ullerup 10:00

(Advokat Poul Heidmann)

 

10. marts 2017

   

Kontorchef Astrid Agerholm Ruge (videoafhøring)

09:00 (Advokat Poul Heidmann)

 

6. april 2017

   

Ledende politiinspektør Mogens Norup Lauridsen

09:00

(Advokat Torben Koch)

Vicepolitiinspektør Per Jensen

11:00 (Advokat Birgitte Frølund)

 

7. april 2017

   

Chefpolitiinspektør Torben Mølgaard Jensen

09:00 (Advokat Martin Cumberland)

PET-medarbejder KF0766

10:00 (Advokat Martin Cumberland)

Politikommissær Jakob Kristensen

10:30 (Advokat Casper Andreasen)

 

20. april 2017

   

PET-medarbejder KF0764

13:00 (Advokat Steen Bech)

            

Kommissionen har valgt at anvende titlerne fra den periode, som er genstand for kommissionenes undersøgelse.

Alle møder afholdes på adressen Fremtidsvej 1, 2860 Søborg